fbpx

Elérhető online is az interjúnk a Szombatban

Szerző: | 2022. máj 13. | Aktuális

Elköteleződésről és felelősségről, a mozgalmiság visszanyeréséről, az offline világ és a természet megújult vonzerejéről, az ifjúsági szervezetek pénzügyi fenntarthatóságáról, az otthonkeresésről beszélgettünk a Hasomer Hacair (Somer) vezetőivel, Markovics Annával és Bedő Mártonnal.

Az eredeti cikk erléhető a következő linken: https://www.szombat.org/politika/kitalalni-magunkat-ujra

Kérlek, mutassátok be a Somert, melyek a célkitűzései és milyen tevékenységet végez most Magyarországon?

Markovics Anna: A Somer egy több mint százéves ifjúsági mozgalom, három alappillére a szocializmus, a cionizmus és a judaizmus. Ebben a szellemben szervezünk Magyarországon gyerekeknek programokat, arra törekszünk, hogy toleráns, nyitott, biztonságos közeget teremtsünk számukra.

Bedő Márton: Olyan közeget, ahol a gyerekeknek módja van arra, hogy felfedezzék saját zsidó identitásukat, de ezen túl is találkozhatnak mindazzal, ami a világból érdekelheti őket, méghozzá kritikus, a saját önálló gondolkodásukat bátorító megközelítésben.

Milyen programok keretében zajlik mindez?

BM: Hetente szervezünk foglalkozásokat, vagy kiscsoportokban, korosztályos bontásban, vagy, alkalomadtán, együtt minden korosztálynak. A heti programokon kívül táborokban is rendszeresen együtt vagyunk.

Nektek mi a szerepetek a Somerben, és hogyan kerültetek a szervezethez?  

MA: Én a Kiskunhalasi Zsidó Táborban találkoztam először someres mádrichokkal (ifjúsági vezetőkkel – a szerk.), de akkor még Szegeden éltem. Kilencedikes koromban felköltöztünk Budapestre, és utána elkezdtem járni néhanapján a Somerbe. 2019-ben csatlakoztam „hivatalosan” is, már felnőttként.  Azért lettem mádrich, hogy azokat az élményeket, amelyeket én kaptam a Somertől, most tovább tudjam adni. Látom, amikor sikerül, mert ismerem az érzést, én is átéltem. Elsősorban emiatt csinálom tanulás és munka mellett is.

BM: Én teljesen tipikus, végletekig asszimilálódott zsidó családból érkezem, az egyik ágon legalábbis, „vegyesházasságból”. Kamaszként, amikor mindenki máshoz hasonlóan én is identitásválságban voltam, a nővéremet követve találtam el az akkor még működő UJS-be (zsidó diákszövetség – a szerk.) , de az nem kamaszoknak, hanem fiatal felnőtteknek szánt szervezet volt, én pedig túl fiatal voltam ott. A nővérem társasága „adott le” a Somerbe, hogy most, 15 évvel később én legyek a szervezet egyik vezetője. A Somer volt az a hely, ahol először találkozhattam érdemben a saját zsidóságommal. De messze nem csak erről volt szó, számtalan más tekintetben is meghatározó volt a nevelődésemben. Az, hogy most el tudok mondani egy értelmes összetett mondatot, jórészt ennek a közösségnek köszönhető. Egész hamar bekerültem mádrichképzésre, alig voltam még tag előtte. Nagyon igyekeztem, hogy beérjem magam, annyira gyorsan és korán jött mindez, ráadásul minden zsidó háttér nélkül, szinte a semmiből. A Somer szeret teret adni olyan embereknek, akik nagyon messziről érkeznek a zsidóságba, úgymond, amilyen én is voltam akkor. Már tizenhét éves koromra mádrich lettem, aztán a húszas éveim közepéig megjártam fokról fokra az egész ranglétrát. Néhány év kihagyás után tavaly, egy súlyos válságperiódusban pedig úgy éreztem, hogy vissza kell jönnöm, részt kell vennem a dolgokban, felelősséget kell vállalnom a mozgalomért. Így lettem a magyar Somer küldöttje, avagy titkára. Erre a pozícióra Izraelből szokás küldeni valakit, de Magyarország egy ideje kivétel – mindenki úgy érzi, jobb, ha a helyi viszonyokat ismerő titkára van a szervezetnek.

MA: Amikor Marci visszajött, szinte minden romokban volt. El kellett kezdenünk újra építkezni, kitalálni magunkat újra egy másik világban, mert mindez ráadásul a nagyobb Covid-lezárások idején történt. A mostani munkamegosztás szerint Marci a háttérmunka felelőse, a pénzügyeket intézi, a jogi-adminisztratív működés zavartalanságát biztosítja. Én az önkéntesek, vagyis a gyerekekkel foglalkozó mádrichok vezetője vagyok, továbbá több tartalmi vagy éppen logisztikai munkát is én végzek a táborszervezéstől a konfliktusok menedzseléséig.

SZ: Hogy áll az újra építkezés, és miben látjátok a szervezet fenntarthatóságának kulcsát? Számíthatunk rá, hogy a Somer tartósan és látványosan jelen lesz a zsidó ifjúsági életben?

BM: Az, hogy a zsidó ifjúsági szervezetek visszatérően válságokkal küzdenek, szerintem elsősorban nem pénzkérdés. Ideális esetben ezeket a szervezeteket (a küldött vagy titkár kivételével) nagyobb gyerekek vezetik, akik, legyenek bármilyen céltudatosak, okosak, pedagógiailag képzettek, nem képesek még ezt a tudást továbbadni. A visszatérő válságok jórészt vezetési problémákkal magyarázhatóak.

MA: Éppen ezért törekszünk arra, hogy azt, amit kitalálunk, felépítünk, minél átláthatóbbá, követhetőbbé tegyük, hogy a Somer minél kevésbé függjön a személyünktől. Hogy amikor majd néhány év múlva át fogjuk adni a következő generációnak, ne kelljen mindent újra feltalálni, mert az rengeteg fölösleges energiát emészt fel. A fenntarthatóságnak ugyanakkor része az anyagi biztonság is. Ezt mi kis összegű támogatásokra szeretnénk alapozni. Erre irányul a májusban indított kampányunk is. Mostanra körülbelül 40-50 embertől havi 100 ezer forint támogatás érkezik be. Ehhez jönnek még (a pályázatokon kívül) az egyszeri adományok. Ezeket a programokba és a leendő klubhelységünk bérlésébe szeretnénk befektetni.

BM: Ami a jövőt illeti, és ha a közösségi igényből indulunk ki, mi úgy látjuk, hogy ez jelentős és folyamatos. Sokan mondják, hogy a kilencvenes években könnyebb volt a Goldmark-teremben hatalmas hanuka-bálokat szervezni. Szerintem ez most sem lenne lehetetlen, mert nemcsak a szülők, de a gyerekek szemében is egyre inkább felértékelődik az offline világ, azon belül is például, hogy kint legyenek a természetben. Többek között ezért is igyekszünk minél jobban kidomborítani a mozgalmunk „cserkész karakterét”, természetközeliségét. Tavaszra például nomádtábort szervezünk, ami elsőre kényelmetlen lesz, de aztán megszokják a gyerekek, és biztos vagyok benne, hogy nem fog majd nagyon hiányozni a tabletjük.

Még néhány gondolat a fenntarthatósághoz. Az újjáépítés során a mádrichok képzését is nagyon megkönnyítettük: mindenkit várunk, aki elkötelezett, aztán majd közöttünk megtanul foglalkozásokat is vezetni. Sokkal mozgalmibbá szeretnénk tenni a Somert, a szervezet céljaival, jellegével ez nagyon is harmonizálna. Tervezzük még a fiatal felnőtt tagozat létrehozását, amelynek – egyéb, még fontosabb célok mellett – az egyik haszna az lesz, hogy hozzájárulhat a teljes szervezet fenntarthatóságához. Ez egyben kulturális kérdés is: akiket a Somer felnevel, anyagi felelősséget is vállalhatnak az utánpótlásért.

Mit lehet tudni a leendő klubhelyiségetekről?  

BM: A Somer lassan tíz éve egyfajta hontalansággal küzd. Ennek az időnek a nagy részét az Izraeli Kulturális Intézetben töltöttük. Ugyanakkor – az IKI számos pozitívuma mellett – ott nem tudunk olyan atmoszférát és otthonosságot teremteni a foglalkozásainkon, amilyet ígérünk. Szeretnénk egy olyan kuckót, egy olyan játszóhelyet kialakítani, ami teljesen a mienk, és bármikor oda lehet menni. Jelenleg ezt keressük teljes erőbedobással.

A beszélgetés a Szombat folyóirat és a Mozaik Zsidó Közösségi Hub együttműködésében készült interjúsorozat része. (x)

 

Sháná Tová Umetuká

Sháná Tová Umetuká

📢 Kedves Someresek, közeleg a Ros Hásáná ünnepe! 🌟 A Ros Hásáná, azaz a zsidó újév, az egyik legfontosabb ünnepünk....

Someresek az ár ellen

Someresek az ár ellen

Előző héten minden az árvízről szólt. Ahogy Budapest minden pontján megmozdultak az emberek, hogy megakadályozzák az...

Machol Hungaria 2024

Machol Hungaria 2024

Most vasárnap ért véget a Machol hóra-tábora, melyen a Somerrel együttműködve madrichjaink is részt vettek, hogy...

Következő programjaink